Uzman Psikolog Erhan Özden

Uzman Psikolog Erhan Özden

Uzmanlık Alanı: Evlilik Sorunları, Bireysel Sorunlar

Lisans: İstanbul Üniversitesi Psikoloji

Master: İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü

Özgeçmişi:

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Bu dönemde araştırma asistanı olarak görev almıştır. Ardından Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde tamamlamıştır. Danışmanlığını Prof. Dr. İlhan Yargıç’ın yaptığı tezinde alkol bağımlılığının etkilerini Çapa Tp Fakültesi Hastanesindeki hastalar üzerinde çalışmıştır. Bir dönem Polis Meslek Yüksek Okulunda psikoloji dersleri vermiştir. Yaklaşık 1 yıl boyunca Çapa Tıp Fakültesinde ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları’nda psikoz ve nevroz bölümlerinde hasta gözlemi yapmış ve seanslara katılmıştır.

Erhan Özden; 2009 yılında Psikoterapi Enstitüsü’nden Bütüncül Psikoterapiler Sertifikasını ve Cinsel Terapileri Derneği’nden Cinsel Terapiler ve ardından Evlilik Terapileri sertifikalarını almıştır. Prof. John Gottman ve Julie Schwartz Gottman tarafından sunulan Evlilik Terapileri Eğitimi sertifikasını almıştır. Prof. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapiler sertifikasını almıştır. 2014 - 2015 yılı boyunca Amerika’da Uluslarası Imago Relationship Institute’te Çift Terapileri Eğitim programına katılmış ve uygulayıcı terapist sertifikasını almıştır. Imago programını Türkiye’ye getirmiş ve kuruculuğunu üstlendiği Evlilik Enstitü; Uluslarası Imago Enstitüsü Türkiye temsilciliği ünvanını elde etmiştir. 5 yıl boyunca Amerikalı çift terapisti Louis W. McLeod’tan danışanlarıyla ilgili süpervizyon almıştır.

Bir dönem çeşitli gazetelerde haftalık olarak psikoloji yazıları yazan Özden’in Popüler Psikoloji Yazıları isimli yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır. Aynı zamanda 12 başlıkta İlişki Doyum Ölçeği isimli bir test çalışması bulunmaktadır.

İhtisas alanı çift terapilerinde psikodinamik etkenler ve bireysel kişilik yapılarının ilişki içine yansımaları üzerinedir. Bu çerçevede takip ettiği ekol Dr. Harville Hendrix ’in Imago Terapi yöntemidir.

Erhan Özden; 2008 yılından beri Evlilik Terapileri Enstitüsü’nün kurucu yöneticisidir. Ve kurum terapistlerine süpervizyon vermektedir. İleri düzeyde ingilizce bilmektedir.

Aldığı eğitim ve sahip olduğu sertifikalar:

  • Prof. Dr. John Gottman ve Julie SchwartzGottman tarafından sunulan Evlilik Terapileri Eğitimi Sertifikası
  • Dr. Tahir Özkakkaş tarafından sunulan Bütüncül Psikoterapiler Teorik Dönem Sertifikası
  • Doç. Dr. Hakan Türkçapar'dan Bilişsel Davranışçı Terapiler Sertifikası
  • Dr. Cem Keçe tarafından sunulan Evlilik Terapileri Eğitimi Sertifikası
  • Melih Arat tarafından sunulan Sıradışı Yaşam Becerileri Sertifikası.

Bir dönem çeşitli gazetelerde haftalık olarak psikoloji yazıları yazan Özden'in Popüler Psikoloji Yazıları isimli bir de yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Aynı zamanda kadın rolleri üzerine geliştirdiği bir test çalışması bulunmaktadır.

İhtisas alanı Evlilik Terapileri'nde psikodinamik etkenler ve bireysel kişilik yapılarının ilişki içine yansımaları üzerinedir. Bu çerçevede takip ettiği ekol Dr. Harville Hendrix 'in Imago Terapi yöntemidir.

Bunların yanı sıra Evlilik içi iletişim, Duygusal zeka, Beden dili gibi konularda kurumlara eğitimler vermektedir.

Bir dönem öğretim görevliliği yapmış olan Erhan Özden; 2008 yılından itibaren Evlilik Terapileri Enstitüsü'nün kurucu yöneticisidir.

Yabancı dili İngilizcedir.

X