Süreç Haritası

Evlilik Terapileri Enstitüsü olarak araştırmalarımız ve deneyimlerimiz göstermiştir ki terapi sürecinin ilk dakikadan son dakikaya kadar dizaynı terapi sürecinin kendisi kadar önemlidir. Danışanın sorununun doğru teşhis edilmesi, buna uygun terapi modelinin ve terapistin doğru belirlenmesi, terapi sürecinin akademik bir ekiple takip edilmesi, ölçümlemeler danışanlarımızın zaten hayatlarında toplamda en fazla 1 ya da 2 defa gösterdikleri terapi arayışını sürecin içindeki yanlış teşhis-terapist-terapi modeli-müdahale risklerine girmeden yürütmemizi sağlamaktadır.

Evlilik Terapileri Enstitüsü’nün uyguladığı terapi sistemi yurt içi ve yurt dışı pek çok kurumun takdirlerini almış ve bu kurumların kendi bünyelerinde uygulamaya geçirdikleri bir örnek model olmuştur.

1.İlk Alo

Bize ulaştığınız ilk an olan telefonla ya da web sitemiz üzerinden sizinle bu konuda eğitimli terapi koordinatörlerimiz tarafından bir ön değerlendirme görüşmesi yapılır veya dijital mülakat uygulanır.

Bu görüşme sonunda sorununuzun niteliğine göre Değerlendirme Görüşmesi Terapistiniz belirlenir ve sizinle bu terapistin ismi ve videoları paylaşılır.

2.Değerlendirme Görüşmesi

Sağduyu Danışmanlık'ta Değerlendirme Görüşmesi (ilk görüşme) hayati derecede önemlidir. İlk görüşmede uzman tarafından çiftin ya da bireyin gerçekten terapiye ihtiyaç duyup duymadığı, terapiye gerek varsa özelikle neyin çalışılması gerektiği, nasıl bir terapi modelinin, ne süreyle uygulanması gerektiği gibi kritik konular tanımlanır. Buna dair uzman tarafından çifte özel bir rapor oluşturulur.

Değerlendirme görüşmesinde çiftin iyi anlaşılması, doğru analiz edilmesi ve terapinin çerçevesinin doğru oluşturulması çok önemlidir. Bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak Enstitümüz bünyesinde 30 ayrı psikoterapist bulunmasına karşın ilk görüşmeyi sadece Departman Yöneticisi Terapistlerimiz yapmaktadır. Bu terapistler bütün terapi modelleri konusunda ayrıntılı bilgi sahibi en tecrübeli klinisyenlerimizdir. Kendilerinin öngördüğü çerçevede terapi süreci, size uygun doğru terapistle başlatılmaktadır.

Değerlendirme Görüşmesiyle ilgili ayrıtılı bilgi için tıklayın.

3.Kişilik Testlerinizi Yapın

Terapi süreci çifte özel şekilde tüm detaylar düşünülerek hassas şekilde planlanması gereken bir süreçtir. Bu açıdan Değerlendirme Seansızın yanında sizin ve eşinizin kişilik modellerini tanımamızı sağlayan dünyaca meşhur bazı bilimsel testleri size özel tanımlanan şifreyle online olarak uygularız.

Test raporlarınız sizinle ve ana terapistinizle paylaşılır ve yol haritanız kişilik modellerinizi de dikkate alarak titizlikle oluşturulur.

4.ETEM’le Tanışın

Hayatınızda attığınız bu en değerli adımın sıfır aksamayla yürümesi bizim için çok önemli. Bu nedenle teknolojiden fazlasıyla yararlanırız. Sizin ve eşiniz adına ETEM dediğimiz Sağduyu Danışmanlık Multi Medya Sisteminde birer hesap açılır.

Bu hesap üzerinde şifrenizle seans ajandanızı, terapistiniz uygulamanızı istediği ev ödevlerini, diğer danışanların paylaşımlarını izler; terapistinizle, idari koordinatörünüzle anında iletişim kurabilirsiniz. ETEM seanslarınızı da bir gün önceden size SMS’le hatırlatır. Özetle terapinin sağlıklı akması adına tüm iletişim ve bilgi koordinasyonunu tek başına yürütür.

5.Yolculuk Başlıyor...

Ardından Departman Yöneticisi Terapistin uygun gördüğü ana terapistiniz süreci devralır. Kendisine ulaşan raporu da dikkate alarak sizinle terapi sürecine başlar. Ana terapistiniz aynı zamanda iki haftada bir danışanlarının isim bilgilerini paylaşmadan terapötik ilerleyişini ve yaptığı müdahaleleri Süpervizyon toplantılarında bütün Enstitüsü ekibiyle paylaşır. Süpervizyon toplantılarının amacı bütün bir Enstitüsü terapist kadrosu tarafından ana terapistin doğru yöntemi uygulayıp uygulamadığının kontrol ve analizidir.

Bu sayede danışanlarımız başından sonuna her adımda dikkatle takip edilen bir terapi sürecinin içinde neredeyse sıfır hatayla terapi süreçlerini noktalarlar.

Bize olan güveninizin ve konunun hassasiyetinin gereği Evlilik Terapileri Enstitüsü bütün danışanları için aynı süreci işletmektedir.

6.Bireysel Görüşmeler

Değerlendirme görüşmesi sonrası başlayan birinci bölümde çiftler aynı terapist tarafından bireysel olarak görüşmelere alınır. Bu süreçte terapistiniz tarafından ilişkiye dair hatalı davranış modellerinin arkasındaki haklı duygu anlaşılıp bu bireysel olarak kişiye fark ettirilir. Burada özellikle Margaret Mahler, Heinz Kohut, Melanie Klein, James Masterson teorileri ekseninde terapötik süreç yürütülmektedir. Ortalama 6 hafta süren bu bireysel tespit ve yorumlama sürecinin arından çift görüşmeleri aşamasına geçilir

7.Çift Görüşmeleri

Çift görüşmeleri aşamasında iki ayrı kişilik modelinden nasıl bir ilişki modeli doğduğu analiz edilir ve hafta hafta alıştırmalarla ilişki sistematiğinde önce mini sonra büyük çaplı değişiklikler yapılır. Bu noktada özellikle Dr. Harville Hendrix ve John Gottman’ın literatürüne dayanan her seans farklı ev ödevleri ve uygulamalarının yapıldığı ortalama 8 haftalık bir süreç başlamaktadır. Titizlikle planlanmış 19 nokta atış seansın sonunda geldiğiniz yere siz bile inanamazsınız.

8.Kontrol Görüşmesi

Sağduyu Danışmanlık net sonuçlar alma üzerine bir sistem kurmuş ve terapi modeli geliştirmiş bir kurumdur. Bu yönüyle dünyanın en ünlü terapi akademisi olan Imago Relationship Institute tarafından da denetlenmektedir. İlişkinizde yaşanan değişimi analiz etmek ve sonuçlarını raporlamak üzere son seansınız Şube Müdürünüz tarafından gerçekleştirilen kontrol seansıdır.

Hedeflenen değişimin yaşanmaması veya memnuniyetsizlik halinde bu durum yönetime iletilir ve talebiniz halinde ücret iadesi sorgusuzca yapılır. Yanı sıra dosyanız Sağduyu Danışmanlık Süpervisor Hocaları tarafından ayrıntılarıyla incelenir ve Imago Enstitüsü’ne sunulmak üzere ayrıntılı bir rapor hazırlanır. %96 oranında terapötik hedeflerine ulaşmış olarak Enstitümüzden ayrılan danışanlarımıza 3 ay sonrası için ana terapistinizle ücretsiz durum değerlendirme seansı düzenlenir.

9.İlişki Atölyesi

Ardından Departman Yöneticisi Terapistin uygun gördüğü ana İlişkinize dair en önemli aşamayı tamamladınız. İlişkinize alanında uzman psikoterapistler en önemli kritik müdahalelerini yaptı. Bunların sonuçlarını bugünden itibaren adım adım görmeye başlayacaksınız. Terapi sonrasında en önemli şey ilişkiyi hala terapötik rayda tutmakta ve onu beslemektedir. Araştırmalar terapisi biten çiftlerin bazılarında ilişkinin tekrar eskiye dönme eğilimi gösterebildiğini, bununla baş etmenin en önemli konulardan biri olduğunu göstermektedir. İlişkiyi bütün eskiye dönme eğilimlerine karşı korumak ve terapinin kurallarını otomatize olana kadar ilişki üzerinde harfiyen uygulamak önemlidir. Yanı sıra araştırmalar ilişkiye pratik bir gelişme ortamı sağlayan atölye çalışmalarının ilişkiyi tam da arzulanan güçlendirmek konusunda büyük faydasının olduğunu göstermektedir. Bunun dünyadaki en önemli örnekleri Gottman Institiute Workshop ve Imago Institute Workshop’tır.

Sağduyu Danışmanlık olarak bu ilişki güçlendirme seminerlerini Türkiye’de terapisi biten tüm danışanlarımıza ücretsiz uygulayarak değişen ilişkinin bu yeni halini korumasını ve daha da güçlenmesini ve sürekli canlı kalmasını hedefleriz.

X