Imago Nedir?

Imago Nedir?

Imago bir çift psikoterapi tekniğidir. 1970'lerde Amerika'da Dr. Harville Hendrix ve eşi Helen Hendrix tarafından keşfedilmiştir. &İlişki problemi yaşayan çiftlerin asıl problemlerinin ebeveyn ilişkilerinin bilinçdışı olarak bugüne yansıması olduğunu iddia eder. Bizler eş seçerken aslında tıpkı ebeveynlerimiz gibi birini seçeriz. çünkü bilinçdışımız için tanıdık olan tek figür odur.

Dolayısıyla ebeveynlerimizle saklı kalan bütün iç çatışmalarımız eşimizle olan ilişkide gün yüzüne çıkar. Adeta evliliğin başından beri bir kötü ruh evliliği ele geçirir.

Kişilere sebebini sorduğunuzda birşeyler söylerler ama sanki hepsi eksik kalır. Sanki bir şey vardır, tüm sorunların arkasında saklı ve ilişkiyi bir savaş ortamına çeviren.

Bu kötü ruh saklı olduğu için çiftler sebebini bilmedikleri bir alanda dönüp dururlar. Birbirlerinden duygu olarak kopar kopar geri gelirler. üzgün ve çaresizce bilmedikleri bir gizli el tarafından yönetilirler.

Imago çiftlerdeki bu gizli gücün ortaya çıkarılmasını sağlar. &İlişkiye öyle özel bir dokunuş gerçekleştirir ki çiftler birbirlerine yeniden, aslında çoğunlukla ilk defa aşık olurlar. Evlendikleri kişiyle evlendikten sonra tanışırlar. Imago sonrası eşleriyle bir bütünlük ve güven ilişkisine kavuşurlar. Bu güven öyle derin bir güvendir ki hayat coşkusunu harekete geçirir. Sizi terapiye getiren krizinizi çözmek bir kenara daha önce hiç almadığınız bir hayat doyumunu yaşar olursunuz. Daha farklı uyanır, daha farklı yemek yer, daha farklı bakar olursunuz. &İşte bu yüzden Amerika Imago'yu keşfeden Harville Hendrix'i “marriage whisperer” ( evlilik büyüsünün kaşifi ) olarak anmaktadır. Harville Hendrix 2012 yılından itibaren çeşitli zamanlarda Türkiye'de Sağduyu Danışmanlık'ın misafiri olmuştur. Sağduyu Danışmanlık terapistlerine Imago tekniğinin eğitimini bizzat kendisi vermiş ve Sağduyu Danışmanlık'ı dünyada 26 ülkeden sonra Imago Relationship Institute'un Türkiye'deki tek temsilcisi ilan etmiştir.

Bugün Sağduyu Danışmanlık Imago Enstitüsü tarafından denetlenmekte ve her ay yüzlerce danışanına Imago sihirli değneğini hediye etmektedir.

Imago Nedir?

Harville Hendrix kimdir?

Dr. Harville Hendrix; çiftlerle ilgili Klinik çalışmalarıyla ilgili dünyaca bilinen bir raştırmacı terapisttir. O ve eşi Dr. Helen LaKelly Hunt, toplam 20'nin üzerinde ülkede 1900'ün üzerinde mezun ettiği çift terapisti bulunan Imago Relationship Institute'un kurucularıdır.

Harville Hendrix ve Helen Hunt geliştirdikleri “bilinçdışı eş” kavramı ve buna dayanan ImagoTerapi Tekniği ile dünya çapında ses getirmiştir. &İlişkiler ve ebeveynlik üzerine 11 kitap çıkarmışlardır. Bunlardan “ Getting The Love You Want “ Amerika'da 17 defa best seller olmuş dünya üzerinde 60' a varan ülkede 3 milyonun üzerinde okunmuştur.

Harvelle Hendrix; doktorasını Chiago üniversitesi'nde Psikoloji ve Teoloji üzerine almıştır. Yine bu üniversitede onur doktorasına ve 2 defa üstün hizmet ödüllerine layık görülmüştür. Dünyanın en çok seyredilen talk show'u Oprah Winfrey'e 16 defa katılmış ve bütün dünyaya buradan teorisi anlatmıştır. Katıldığı bu programlar Winfrey'e “en büyük sosyal kurtarıcı” başlığıyla Emmy ödülü kazandırmıştır.

Hendrix'in ebeveynlerimizin bugünkü ilişkililerimizle olan kritik bağını Imago bakışıyla anlattığı program 25 yıllık Oprah Winfrey Show geçmişinde tarihi bir an olmuştur ve Winfrey bunu meslek hayatındaki en kritik 20 andan biri olarak duyurmuştur. Bu program sonrasında defalarca tv programları, basın röportajları, radyo programlarına davet edilmiştir. Adeta bütün Amerika bu dönem Harville'e kulak kesilmiştir.

Imago Enstitüsü ile ilgili ayrıntılar için www.gettingtheloveyouwant.com'u ziyaret edebilirsiniz.

X