Farkımız

1. Imago Enstitüsü Temsilciliği

Sağduyu Danışmanlık uyguladığı Imago Terapi Tekniğiyle dünyanın en ünlü çift terapi Enstitüsü olan Imago Relationship Institute tarafından Türkiye temsilciliğine layık görülmüştür.

Imago Relationship Institute bugün 26 farklı ülkede 19.000 sertifikalı terapist mezun etmiş kar amacı gütmeden çift terapisi adına araştırmalar yaparak terapi yöntemleri geliştiren ve bu konuda dünya çağında çeşitli kurumları yetkilendiren uluslararası bir Çift Terapi Enstitüsü'dür.

Imago Enstitüsü kurucu başkanı Dr. Harville Hendrix; Mayıs 2012’de 10 gün boyunca Sağduyu Danışmanlık'ın Türkiye’de misafiri olmuş ve Evlilik Enstitü terapistlerine 5 günlük bir eğitim vermiştir. Evlilik Enstitüsü’nün alandaki diğer uzmanlara da açtığı bu eğitime Türkiye’nin dört bir yanından psikoterapistler katılmıştır. Dr. Hendrix yanı sıra Sağduyu Danışmanlık uzmanlarının terapötik yaklaşımını bizzat kendilerinden dinlemiş, bire bir değerlendirmelerde bulunmuştur. Bu inceleme ve değerlendirmeler sonucunda ülkesine dönen Dr. Harville Hendrix Sağduyu Danışmanlık'ı Türkiye'de Imago Terapi Tekniğini temsil eden tek yetkili kurum olarak ilan etmiştir.

Bu gururu bizimle paylaşan danışanlarımıza teşekkür ederiz.

Dr. Harville Hendrix kimdir?

Imago Relatonship Institute kurucu başkanı Dr. Harville Hendrix; çiftlerle ilgili klinik çalışmalarıyla ilgili dünyaca bilinen bir araştırmacı terapisttir. O ve eşi Dr. Helen LaKelly Hunt, toplam 20'nin üzerinde ülkede 1900'ün üzerinde mezun ettiği çift terapisti bulunan Imago Relationship Institute'un kurucusudurlar.

Harville Hendrix ve Helen Hunt geliştirdikleri "bilinçdışı eş" kavramı ve buna dayanan Imago Terapi Tekniği ile dünya çapında ses getirmiştir. İlişkiler ve ebeveynlik üzerine 11 kitap çıkarmışlardır. Bunlardan "Getting The Love You Want" Amerika'da 17 defa best seller olmuş dünya üzerinde 60'a varan ülkede 3 milyonun üzerinde okunmuştur Harville Hendrix; doktorasını Chiago Üniversitesi'nde Psikoloji üzerine almıştır. Yine bu üniversitede onur doktorasına ve 2 defa üstün hizmet ödüllerine layık görülmüştür. Dünyanın en çok seyredilen talk show'u Oprah Winfrey'e 16 defa katılmış ve bütün dünyaya buradan teorisini anlatmıştır. Katıldığı bu programlar Winfrey'e "en büyük sosyal kurtarıcı" başlığıyla Emmy ödülü kazandırmıştır. Hendrix'in ebeveynlerimizin bugünkü ilişkilerimizle olan kritik bağını Imago felsefesiyle anlattığı program 25 yıllık Opraf Winfrey Show geçmişinde tarihi bir an olmuştur ve Winfrey bunu en meslek hayatındaki en kritik 20 andan biri olarak basına duyurmuştur. Bu program sonrasında defalarca tv programları, basın röportajları, radyo programlarına davet edilmiştir. Adeta bütün Amerika bHarville'e kulak kesilmiştir. Amerika bu dönem kendisini "marriage whisperer" (evlilik sırrının sahibi) olarak anmaya başlamıştır.

Imago nedir?

Imago tekniği; dünyada çift terapisi alanında çalışan ve terapinin çiftin birbirlerine karşı taşıdıkları yoğun negatif his ve ümitsizlik nedeniyle sıklıkla belirli bir noktada tıkandığını gören terapistler için sarsıcı derecede etkili bir anahtar olmuştur. Çift terapisinin bireysel terapideki tekniklerin uygulandığı bir terapi alanı olmaktan çok, başlı başına bir çalışma modeli ve terapist tanımı olan spesifik bir terapi alanı haline gelmesine büyük katkı sağlamıştır. Imago bir çift terapisi felsefesi ve buna uygun geliştirilen çift terapisi uygulama tekniklerinin bütünüdür. Çiftlere bambaşka bir bakış açısı kazandırmak adına bir dizi stratejisi olan Imago’nun psikodinamik yaklaşımından beslenen ancak bunu bu kadar uzun ve zorlu bir süreç yerine kısa zamanda farklı bir çerçeveyle sunan yeni bir kurgudur.

Imago'da terapist çiftler arasında hiç deneyimlemedikleri bir iletişim şeklini cm cm dizayn eder. Çiftler bu yeni etkileşim yolunda eşleriyle ilk defa farklı bir yakınlaşma gerçekleştirirler. Bu yakınlaşma düğüm olmuş ilişkilerine çözüm olmak bir kenara tanıştıklarından beri ilk defa çifti birbirine bu kadar yakın ve sıcak kılar.

2. Türkiye'nin en özel terapsitleri

Sağduyu Danışmanlık alanında önde gelen yıldız terapistlerle çalışır. Bu terapistlerin temel özelliği lisanslarının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki bazı özel sertifikalara sahip olmaları ve Evlilik Enstitüsü'nün etik değerlerini tamamen sahiplenmeleridir. Terapinin sadece bilgi ve tecrübe değil aynı zamanda insani bir hassasiyetle yürütülmesi gereken özel bir süreç olduğuna inanıyoruz.

Terapistlerimizi de bu doğrultuda seçiyoruz. Bu terapist kadrosu daha sonra Enstitü içinde bazı özel eğitimlere ve süpervizyonlara tabi tutulup izlendikten sonra Sağduyu Danışmanlık markası altında vaka karşılamaya başlıyorlar. Özetle sizin karşınıza çıkaracağımız terapistler Enstitüsü bünyesinde zorlu bir eğitim ve tecrübe sürecinden geçmek ve jüri heyetinin onayını almak zorundadır. 45 kişilik geniş kadromuz sayesinde de her danışanın demografik özelliklerine ve yaşadığı probleme özel çalışan psikoterapistlerle kendilerini buluşturmamız mümkün olabilmektedir. İşte doğru kişilerin doğru bir eşleştirmeyle danışanın karşısına çıkarılması ve sürecinin adım adım takip edilmesi Sağduyu Danışmanlık'ı en temel özelliklerden biridir.

Enstitü Hakkında

Evlilik Analiz Testi

Hangi noktalarda ilişkinizin “iyi” hangi noktalarda ise “alarm” verdiğini bu test sonunda rakamlara, grafiklere ve uzman videolarına bakarak görün.

Tıklayın
X