Erken Boşalma

Her ilişkide olduğu gibi evliliklerde de cinsel yaşam, cinsel uyum ve doyum son derece önemlidir ve bir anlamda ilişkinin geleceğini belirler. Ülkemizde ne yazık ki çiftler cinsel açıdan birbirlerini yeterince tanımadan evliliğe adım attıklarından dolayı, evliliklerinde yaşayacakları cinsellik bir anlamda onlar için sürpriz yumurta gibi olmaktadır.

Bu bilgiler ve değerlendirmeler ışığında danışanın cinsel işlev bozukluğunun kaynağı doğru tespit edilerek en işlevsel tedavi metodu uygulanmaktadır.

Erken boşalma toplumumuzda çok sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu sorun uygun şekilde tedavi edilmezse erkekte ereksiyon olamama ve cinsel isteksizlik, kadında da cinsel isteksizlik gibi diğer sorunlara kaynaklık eder. Tedavide boşalma refleksinin eğitilmesi üzerinde durulur. Bunun için erken boşalmanın niceliğine ve niteliğine göre uygun egzersizler öğretilir ve danışandan partneriyle birlikte bu egzersizleri uygulaması istenir. Uygulama sonuçları bir sonraki görüşmede değerlendirilir.

Erken boşalma sorununu ilaç, sprey, prezervatif vb. yöntemlerle çözmeye çalışmak faydasızdır. Sadece o ilişkilik durumu kurtarmaya yarar. Ancak sorunun kaynağını çözmez. Sorunun kaynağı altta varlığını sürdürmeye devam eder. Bazı yerlerde, özellikle internetten satışa sunulan ve erken boşalmaya mucize çözüm olduğu ileri sürülen ilaçlara rastlamaktayız. Bunlar son derece yanıltıcı ve sağlıksız oldukları gibi tamamen ticari kazanç sağlama amacıyla insanlara sunulmaktadır. Oysa bildiğimiz bilimsel bir gerçek vardır ki erken boşalma beyinde başlayan ve yine beyinde çözümlenmesi gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu tür ilaçlar, spreyler kullanarak ilişki sürenizi geçici olarak uzatabilirsiniz ancak sorunu çözemediğiniz gibi bu ilaçların vücudunuza verdiği zararları ve yan etkileri bilmeniz de oldukça güçtür.

Gençlik dönemlerinde sık ve acele yapılan mastürbasyonun ve pornografi kültürünün de bu sorunun oluşmasında rolü büyüktür. Gençlik yıllarından itibaren sağlıklı ve düzenli bir cinsellik yaşamak gibi bir seçeneğimiz olmadığından mastürbasyon erkeklerin çok sık başvurduğu bir yöntemdir. Mastürbasyonda beyin tamamen boşalma anının hazzına şartlanır. Mastürbasyonda amaç sürece odaklanmak değil, sonuca odaklanmaktır. Yıllarca sonuca odaklanan beyin gerçek bir cinsel ilişkide sürece odaklanamaz ve boşalma kadından önce gerçekleşir. İlişkide tatmin olmayan ve doyuma ulaşamayan kadın giderek partneriyle cinsellik yaşamaktan kaçınmaya başlar. Bazı kadınlar erkeği aşağılayıcı, eleştirel ve yargılayıcı tepkilerde de bulunmaktadırlar. Bu tür tepkiler erkeği cinsellikten soğuttuğu gibi, erkeğin başarısızlık ve yetersizlik duygularını arttırmakta ve tüm bu olumsuz duygular ilişkinin bir çok yönüne yansımaktadırlar. Cinsel yaşamlarında birbirlerini doyuma ulaştıramayan çift, giderek daha az konuşmaya, daha az paylaşımda bulunmaya başlamaktadır. Bu da, çok farklı sorunların ilişkide oluşmasına kaynaklık etmekte ve çift giderek daha fazla karmaşıklaşan sorunlar ağından çıkamayarak ilişkilerini bitirmeyi bile düşünmeye başlamaktadırlar.

Erken Boşalmada Tedavi

Tedavide boşalma refleksinin eğitilmesi üzerinde durulur. Bunun için tedavi sürecine çift olarak katılınması önerilir. Çiftin cinsel yaşamları, cinsel ilişki sıklıkları, varsa ilişkileriyle ilgili eşlik eden veya bağlantılı olmayan diğer sorunları da analiz edilerek tamamen çözüm odaklı bir tedavi ve egzersiz programı belirlenir. Erken boşalma sorununu yaşayan bazı erkekler gerek telefonla gerekse internet ortamından kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir egzersiz programını sık sık talep etmektedirler. Yüz yüze görüşme olmadan ve bir çok bilgi detaylı olarak analiz edilmeden böyle bir programın yapılamayacağını anlatmak bir hayli güç olmaktadır.

Bilinmesi gereken bilgilerden bazıları şunlardır:

1. Erkeğin yaşı, mesleği, stres faktörleri,
2. Erkeğin geçmiş cinsel deneyimleri (İlk cinsel ilişkisi, devam eden süreçteki cinsel yaşantıları vb.)
3. Erkeğin şeker hastalığı, tansiyon problemi vb. fizyolojik bir rahatsızlığının olup olmadığı,
4. Erkeğin cinselliğe bakış açısı ve cinsel mitlere inanıp inanmadığı,
5. Erkeğin ailesinden aldığı cinsel eğitimin niteliği,
6. Erkeğin partneriyle yaşadığı cinselliğin niteliği ve niceliği,
7. Erkek erken boşaldığı zaman partnerinin verdiği tepkilerin niteliği,
8. Erkeğin partneriyle arasındaki cinsel uyumu vb.

Bir çok bilgi analiz edildikten sonra çifte en uygun olan egzersiz programı belirlenir ve ilk uygulama yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsar. Çift egzersiz programını önerilen düzeyde ve şekilde uygulamayı başardıktan sonra 2. görüşmede uygulamanın sonuçları birlikte tartışılır. Programı yeterince uygulayamadılarsa, uygulamaya engel olan dirençler üzerine çalışılır. 3 haftalık program süresince çiftin cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanır. Bu yasağın bazı temel faydaları vardır. Çiftin bu yasağı kesinlikle bozmamaları tedavinin sürekliliği açısından son derece önemlidir. İkinci görüşmede eğer çift programı önerilen doğrultuda uygulamayı başardıysa cinsel ilişki yasağı kaldırılır ve ilerleyen süreçte cinsel ilişkiye girme yöntemleriyle ilgili çalışılır. Erkeğin ilişki sırasında duyduğu heyecanı kontrol etmesi ve sistematik duyarsızlaştırmayla ilgili yöntemler öğretilir. Nasıl ilişkiye girecekler, hangi pozisyonda girecekler vb. bir çok konu analiz edilir. Çift programa bağlı olur ve önerildiği şekilde programı uygulamayı sürdürürlerse erken boşalma sorunu yaklaşık 2-3 aylık bir süreçte ortadan kalkar. Bazı erkekler aceleci davranarak hemen sonuca ulaşmak istemektedirler. İlk seansta bu sorundan kurtulmak gibi gerçek dışı beklentileri de olmaktadır. Oysa 10-20 belki de 25 yıllık bir alt yapısı olan sorunun 2 haftada düzelemeyeceğini iyi bilmeleri gerekir. Bu nedenle sabırlı olmaları ve programı eksiksiz uygulamaları çok önemlidir. Erken boşalma tedavisinde başarı oranı %80 civarındadır. Tedavi programı tamamlandıktan sonra eğer çift talep ederse, cinsel yaşamı zenginleştirme, cinselliğe yaklaşım gibi farklı konularda çalışmalar sürdürülerek, ilişkinin cinsel açıdan iki tarafı da doyuma ulaştıran ve iki tarafında hayatını güzelleştiren bir ilişki olmasına destek verilmektedir.

Kaynak: Uzm. Psk. Dnş. Tunç Tataker

Enstitü Hakkında

Evlilik Analiz Testi

Hangi noktalarda ilişkinizin “iyi” hangi noktalarda ise “alarm” verdiğini bu test sonunda rakamlara, grafiklere ve uzman videolarına bakarak görün.

Tıklayın
X